Menu Zavřeno

Diastáza

Popis, diagnostika, potíže, terapie, posilování. Jak vypadá (ne)funkční břicho, čemu se vyvarovat, kdy začít a trocha anatomie a názorných obrázků. 

Břišní rozestup až diastáza je rozestoupení vaziva a přímých břišních svalů vedoucí od hrudní kosti ke sponě stydké. Přímý břišní sval se skládá ze dvou pruhů a mezi nimi rozestup vzniká. Nemusí se vyskytovat v celé délce a neřešíme oblast pupíku. Vzniká při velkém tlaku dutiny břišní na její stěnu (těhotenství, obezita, špatné držení těla, přetížení). V těhotenství je rozestup účelný pro uložení miminka. Měl by se stáhnout sám do šesti měsíců po porodu.

Diastáza nebo rozestup?

Rozestup je široký od 0,6 do 2 cm. Diastáza je lékařská diagnóza, kdy se jedná o výrazný rozestup široký alespoň 2 cm. Je spojena s dopady a riziky níže. Rozdíl mezi rozestupem a diastázou je v její šířce a míře obtíží. Kromě šířky se posuzuje hloubka a schopnost pracovat s břišní stěnou. Hloubkou se myslí, jak snadno a jak hluboko zajedou prsty do břicha.

Jak rozestup zjistím?

  • Lehněte si na záda, nohy pokrčte. Zvedněte hlavu a ramena ze země. Jemně vtiskněte prsty mezi hrany přímého břišního svalu a zjišťujete šířku a hloubku mezery po celé délce, viz první obrázek.
  • U prvního obrázku je vidět rozestup pod pupíkem a na necelý jeden prst. Hrany přímého břišního svalu se jakoby oddělily a vystouply nahoru. Dole zůstala mezera, kam lze vložit prst.
  • U druhého obrázku je vidět druhý možný projev. Při nadzvednutí ramen vystoupl jeden pruh uprostřed, takzvaná stříška. Jedná se o vyboulený vazivový pruh linea alba.
  • Obojí je projev nesouladu břišních svalů. Všechny by měly pracovat stejnou měrou. Neměly by vystupovat nad ostatní (první obrázek) a neměly by „pustit“ vazivo s orgány ven (druhý obrázek).

Trocha anatomie – břišní svaly

Břišní stěna je obalena svaly ze všech stran. Každý sval má jiný směr, aby byla zajištěna pevnost, pružnost a pohyb do všech směrů. Přímý břišní sval je uprostřed a na povrchu (první obrázek). Dole je částečně překryt druhou vrstvou, vnějším šikmým (druhý obrázek). Pod nimi je vnitřní šikmý sval (třetí zelený obrázek). Vnitřní a vnější šikmé svaly mají vzájemně protichůdný směr. Nejspodněji je uložený transversus (čtvrtý zelený obrázek). Jde příčně přes osu těla, proto v překladu příčný. Pokryta jsou i záda, kde svaly zasahují do thorakolumbální fascie (vazivový pruh mezi svaly a bederními obratli). Shora nasedá bránice a zespoda pánevní dno (na posledních dvou obrázcích). Všechny tyto svaly vytváří nitrobřišní tlak, který chrání břišní stěnu.

Při diastáze je vazivo (linea alba) roztažené a tím zeslabené (fialově; na obrázku rozestoupená není). Oba pruhy přímého břišního svalu jsou rozjeté do stran. Vzniká místo nechráněné svaly, na které tlačí vnitřní orgány. Při vakovitém vyboulení vaziva v některém bodě, mluvíme o kýle. Dle místa vzniku rozlišujeme břišní, pupeční a tříselnou kýlu. Při protlačení orgánů skrz vazivo o uskřinutí kýly.

Potíže spojené s diastázou

  • Zmíněné riziko kýly. Ta patří do rukou k lékařům, kteří doporučí vhodný postup. Řeší se cíleným cvičením nebo operací.
  • Páteř nemá v břiše oporu a „padá“ dopředu, ale i dozadu. Plotýnky se utlačují. Střeva a trávicí ústrojí též ztrácí oporu a vznikají problémy s trávením a vylučováním.
  • Bránice mění postavení. V bránici je svěrač mezi žaludkem a jícnem. Pokud bránice nefunguje jak má, může vzniknout reflux (pálení žáhy).
  • Pokud nefunguje správně pánevní dno, může nastoupit inkontinence, bolesti v kříži a bedrech, potíže s početím.
  • Některé ženy řeší diastázu z hlediska estetiky a neudávají jiné obtíže. Břicho je „vyvalené“ bez ohledu na množství podkožního tuku. Obzvláště k večeru.
  • Výčet není úplný a není vázaný jen na diastázu. Ale celkově na držení těla a stav hlubokého stabilizačního systému.

Jak vypadá nesoulad břišní stěny?

Na obrázcích zachycuji rozdílné zapojení břišních svalů. *V pozici vleže s nadzvednutím ramen, rozestup 1 cm, 20 měsíců po porodu.

U prvních dvou obrázků pracuje pouze přímý břišní sval (rectus). Posilování za těchto podmínek je nežádoucí a stav by zhoršovalo! S diastázou se snažíme o situaci na posledním obrázku.

→ Stejný cvik lze provádět nezdravě i zdravě! Je to jeden z důvodů, proč nelze určit výčet vhodných cviků bez diagnostiky.

Jakému cvičení se vyvarovat? A jak posilovat s diastázou?

Ve fitness se břicho posiluje spíše zkracováním – sedy lehy, sklapovačky a jiné ohýbání trupu v zátěži. Při ohýbání páteře a zátěži (např. sedy lehy v klasickém provedení) je kladen na přední břišní stěnu velký tlak. Navíc zkrácený břišní sval se raději rozestupuje. Pruhy přímého břišního svalu si představte jako hodně upnuté kšandy. Táhly by Váš trup do ohnutí a břicho by se skrz ně poulilo ven. Posílené přímé břišní svaly nejsou samy o sobě problém. Ten začíná, když jsou zkrácenější a silnější než ostatní břišní svaly.

Cvičení na břicho musí být různorodé, nejen ve zkrácení. A pokud je tělo po porodu nebo ve špatném držení, je třeba začít od píky a s rovnou páteří. Nabízel by se vzpor. To je dobré cvičení, ale pro začátek velmi náročné. Tento cvik lze nahradit pozicí kočka z vývojové kineziologie. Pokud se dělá správně, je náročný. Pro mé cvičence je těžší posilovat ve zkorigovaných vývojových pozicích (kočka, medvěd..) než v nezkorigovaném vzporu (nadzvednuté hýždě, těžiště přenesené dozadu, vysazená pánev apod.).

Posilování šikmých břišních svalů neznamená zkracovačky do stran. Je třeba naučit se používat šikmé břišní řetězce v souhře s celým tělem. Toto téma by vydalo na celý článek. A stejně je mnohem důležitější si principy různými způsoby ukázat, manuálně navést a prožít. Pro lepší představu zapojení břišních řetězců v prodloužení si vybavte, jak odehrajete tennisový míček. Musíte zapojit břicho a současně se za míčkem vytáhnout do dáli. Takové zapojení využívám během posilování.

Terapie nezahrnuje pouze cvičení jako takové, ale komplex kroků vedoucí ke změně držení a používání těla. V případě souladu se rozestup zaceluje. Pokud budeme soulad udržovat během dne, dáme vazivu možnost se stáhnout.

Dodržujte jedno obecné pravidlo: Pokud se během cvičení ukáže rozestup nebo stříška, cvičení neprovádějte!

Jak postupuji pro zacelení rozestupu?

zacelení diastázy, zmenšit rozestup, cvičení na diastázu, cviky diastáza, cvičení rozestup břišní stěny, funkční břicho, diastáza a rozestup
  • základem je diagnostika – řekneme si, které příčiny u Vás převažují a zaměříme se na ně
  • napětí břišní stěny – učíme se aktivovat nitrobřišní tlak, probudit i relaxovat pánevní dno, zapojit nejhlubší břišní sval transversus, zapojit nejen vnější ale i vnitřní šikmé břišní svaly tvořící šikmé břišní řetězce
  • držení těla – jeho vzpřímení, centraci kloubů, nastavení páteře, pánve, žeber, kyčlí, kotníků..
  • dechový stereotyp – přes dech aktivujeme bránici a pánevní dno, činíme žebra pohyblivější, trapézy uvolněné aj.
  • uvolníme zatuhlé oblasti – př. použitím měkkých technik, válcováním, protažením, dýcháním..
  • vhodné cvičení – břicho posilujeme především v délce (excentricky)
  • tělo v pohybu – zapojení chodidla, rotace hrudníku a pánve..
  • denní rutina – zvedání a nošení dětí, sezení, úkony v práci, při sportu..
  • pohybové návyky, které si zažijeme na tréninku, je třeba přenést do běžného dne. Dostanete úkoly na doma. Většinu praktikujete při běžných denních činnostech. 
  • obezitu – v případě potřeby mohu sestavit stravovací plán zde. Obezita má vliv především při ukládání tuku mezi orgány (tzv. viscerální či intraabdominální).

Kdy mohu začít cvičit? Jaké cvičení je vhodné?

Rozestup lze změnit v kterémkoli věku, nejen po porodu. Jste-li po porodu (i sekcí), můžete začít dechovým cvičením.

Zde je pár tipů:

  1. Lehněte si na záda a zkuste s nádechem roztáhnout spodní žebra a opřít je do podlahy. Pro kontrolu si pod žebra vložte prsty. Po porodu často přetrvává těhotenské držení těla s vystrčenými spodními žebry, což brání zatahování rozestupu. Opření o spodní žebra využijeme i později, u náročnějších variant.
  2. S nádechem pošlete bránicí obsah dutiny břišní přímo dolů do pánve – bez zvýšeného úsilí a plynule. Pro kontrolu si dejte prsty do třísel. Dech by měl být pod prsty poznatelný, s nádechem se břicho lehce zvedá.

Náročnější cvičení je třeba konzultovat a vidět provedení. Mít od cvičícího zpětnou vazbu a na paměti individuální diagnostiku.

V zde v druhém dílu se dozvíte, jak posilovat během tlačení kočárku nebo nošení miminka.

9 Comments

  1. Sára Brabcová

    Dobrý den,

    Velmi mne zaujal váš článek, mohu se zeptat, z jakých zdrojů jste čerpala popřípadě jakou literaturu byste doporučila k seznámení s touto problematikou? Píši bakalářskou práci, kde se zabývám vlivem hipoterapie na děti s oslabením pohybového aparátu. Jeden z mých probandů je chlapeček s diastázou.

    Děkuji za odpověď,

    Sára Brabcová

    • strenerkou.cz

      Pěkný den Sáro,

      děkuji za zájem. Na začátku to byly především kurzy a setkávání se s inspirativními lidmi v oboru, například Lucie Ternová (https://www.mamasport.cz/) nebo Lucie Melounová. Později především praxe. Z kurzů mohu jmenovat
      Rehabilitation Prague School: Dynamická neuromuskulární stabilita (DNS) dle Koláře I., II. a III., https://www.rehabps.cz/rehab/co_cz.php
      IQ Pohyb: Pánevní dno; Diagnostika; Myofasciální řetězce
      3D Fitness: Diastáza
      Martin Snášel: Kyčle a pánev – diagnostika, prevence a náprava
      Lucie Ternová, Mamasport: workshop Jak vyzrát na diastázu; Poporodní cvičení

      Za zmínku stojí i FB skupina Diastáza a přidružené potíže (https://www.facebook.com/groups/150033375732872). Do skupiny spadá i mnoho fyzioterapeutek a trenérek, které se zabývají problematikou a poradí (sama jsem v souborech skupiny mezi specializovanými trenérkami). Tuším, že fyzioterapeutka Kristina Bertošová (https://www.facebook.com/groups/150033375732872/user/100005434502283/) ze skupiny pracuje i s jezdkyněmi na koních.

      Ráda zodpovím dotazy, které vyvstanou při psaní bakalářské práce, i o svém volnu:)

  2. Evil pager

    Good post. I learn something totally new and challenging on websites I stumbleupon on a daily basis. It will always be useful to read articles from other writers and practice something from other web sites.

  3. Millie

    Hi there! I just want to give you a big thumbs up for
    the excellent information you have got right here on this post.

    I will be returning to your website for more soon.

  4. sa bets

    You can certainly see your expertise in the article you
    write. The sector hopes for even more passionate writers like
    you who are not afraid to say how they believe. At all times
    follow your heart.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.