Menu Zavřeno

Motivace – jak začít běhat

Přála bych každému ten pocit. To, co každý (hlavně vytrvalostní) běžec zná. Endorfiny, svoboda, odpoutání od denního stereotypu, vyčištění hlavy, pocit z dobře odvedené práce, kochání přírodou, lehkost. A pak také ty „přízemnější“ benefity, kvůli kterým většina lidí začíná běhat – hubnutí, zpevnění postavy, moci si dopřát nějakou dobrůtku. A já si říkám, jestli by nebylo lepší to dělat opačně. Začít běhat kvůli prvně jmenovaným důvodům a ta estetická stránka se poté dostaví přirozeně, bez nátlaku.

A jak toho dosáhnout? Na to není univerzální odpověď, ale pro začátek uvádím příklad kolegy trenéra z bývalé práce. Začal běhat kvůli prvně zmíněným důvodům. Chtěl vědět, co na tom běhání lidé mají a byl sportovně založený. Uběhl několik tréninků a nic moc. Jelikož měl silné odhodlání, vydržel a za dva měsíce přišel zlomový bod. Nyní běhá půlmaratony s krásnými časy. Náš trenér z atletiky říkal, že po prvních dvou měsících přichází zlepšení. Že by náhoda? Myslím, že ne. Jakmile běh začne člověku alespoň trochu jít, dostaví se minimálně jeden z krásných běžeckých pocitů. Lehkost. Znáte činnost, která by vám šla od ruky, měla skvělý vliv na psychickou a fyzickou stránku a přitom vás nebavila? Já ne. Na to se nabalují další a další věci, které Vás budou k běhu přitahovat…. A to je ten zlomový okamžik… Snad jsem Vás skrze smýšlení běžců načala k běhání.

A jak na to v praxi? Stačí vyjít ven a nepřepálit začátek. Pokud jste začátečník, máte dokonce pár výhod. Vaše časy se budou vždy zlepšovat i při lehkém trénování. Toho využijte! Začněte zvolna (při počátku zadýchávání hned přejděte v chůzi), tréninky rozdělte do spousty krátkých úseků (např. minuta chůze, minuta běh, minuta pozvolný jogging po 20 minut, 2 – 3x týdně). „Oťukněte“, jak Vaše tělo bude reagovat na nový pohyb. Pokud Vás začnou bolet svaly, dejte si druhý den volno, následující den lehký jogging a po zahřátí se protáhněte. Pokud Vás začnou bolet okostice (bolest na holeni při dopadu), poohlédněte se po měkkém terénu, odpružených botách a zaměřte se na správný došlap. Také dočasně snižte počet běžeckých tréninků a zvyšte počet silových tréninků bez doskoků na nohy a trénink všeobecné vytrvalosti, např. spinning a plavání. Ono se to brzy srovná:) Další výhodou začátečníka je absence zažitých chyb. Je to nepopsaný tvárný list papíru, kdy nevíte, kam až Vás běhání zavede:)

Doporučuji běh nechat zkouknout zkušeným trenérem. Vyvarujete se chybám, které by se časem hůře napravovaly a také chybám, které jsou pro začátečníky typické. Troufnu si říci, že začátečníka poznám na první pohled ne podle tempa, ale podle běžecké techniky. Stačí 1) zahrnout cvičení na střed těla a unilaterální cvičení (tzn. na každou stranu zvlášť) 2) natočit svěřence na video a ukázat, na čem je třeba pracovat a proč 3) ukázat, jak udělat pohyby správně a jak je zautomatizovat 4) ukázat, jak dýchat. Pozdější úloha trenéra je navíc nastavit tepovou frekvenci a zátěž pro aktuální stav jedince, udělat trénink rozmanitým, progresivním (nebo dle domluvy) a zábavnějším. Třeba i Vy budete jednou psát článek, jak se z neběžce či věčného začátečníka stal běžec tělem i duší:)