Menu Zavřeno

Vbočený malíček

Vbočený malíček, varózní malíček, Digitus minimus varus nebo také Quintus varus. Více názvů, stejný význam. Hledala jsem články a studie o narovnání malíčku cvičením. Nenašla. Narozdíl od informací o operacích a korektorech. Našroubovala jsem dosud získané metodiky na malíček. A narovnala jej. Později i u svých svěřenců.

Vbočený malíček se projevuje vzhledem. Dle situace jde ruku v ruce s nestabilitou kotníku, bolestí v oblasti nártu, plochou příčnou klenbou, bolestí chodidla, nepružným došlapem, brněním chodidel, únavovou zlomeninou, přetížením vnější strany nohy aj.

U malíčku, stejně jako u vbočeného palce (Hallux valgus), můžeme pozorovat tzv. bunion. Odkloněním prstu se obnaží hlavička jeho kloubu. Hlavička ční do strany. Na obrázku je též pozorovatelná. Může být bolestivá. Existuje lékařský zákrok, který kloub zarovná useknutím. Tím se chodidlo nefyziologicky zúží. Tam, kde se chodidlo mělo opírat, chyběl malíček a zákrokem chybí navíc část kosti. Výzkumy uvádí komplikace operace zahrnující recidivu, neúplnou úlevu od bolesti, bolestivé jizvy, vykloubení. A nemožnost došlápnutí na nohu během hojení.

Proč se malíček stává vbočeným neboli varózním?

Je dobré si uvědomit, že se jedná o trojrozměrný pohyb. Malíček jde do vnější rotace, addukce a flexe. V prvním článku se ohýbá do strany. Poslední článek se zakřivuje dovnitř a přibližuje se k sousedním prstům. Další zdroj uvádí navíc dorzální flexi v transverzální rovině. Neboli nadzvednutí nad zem. Nahmatání počátečního kloubu prstu nám pomůže odhadnout míru jeho změny.

Malíček může být jen špičkou ledovce a poukazovat na otázku držení těla nebo (ne)používání prstů nohy.

Příčiny vzniku dostupné z internetu:

Režimová opatření

  • Vyvarovat se úzkým botám → boty s dostatečným prostorem pro prsty nabízí obuv typu barefoot (široká špička, podrážka ohebná do všech směrů a kopírující terén, rovná podrážka, bez odpružení, bez opory kotníku, lehká). Existují i kompromisní typy bot, například s lehkým odpružením.
  • V lékařství se užívají ortézy, korektory, protizánětlivé léky, kortikoidy, náplasti na případná kuří oka.

Za zmínku stojí i tejpy, které mají slibný podpůrný efekt. Zde je studie z roku 2021.

Terapie vbočeného malíčku cvičením

S vbočeným malíčkem lze pracovat. Pro začátek se mi osvědčila Dornova metoda PLUS. Jedná se o druh osteopatie (jemné manuální rovnání kostí). Poté učíme malíček nové pohyby. Neoslovujeme jen nohu, ale učíme mozek vysílat správné signály. Posilujeme nohu jinak, než byla zvyklá. Navracíme jí funkci. Je vhodné znát anatomii dané oblasti. Postupuji od izolovaného pohybu ke komplexnímu. S komplexními pohyby umí hezky pracovat Spirální dynamika a DNS. Samozřejmostí je současné protahování vybraných svalů a výběr bot. Využití tejpupodpůrný efekt.

Sleduji způsob zatížení chodidla, napětí extenzorů prstů, práci flexorů prstů, klenby, středu těla aj. Není výjimkou kombinace s vbočeným palcem a kladívkovými prsty. Je vhodné zahrnout vliv běhání přes patu.

Stejně jako ostatní změny držení těla vyžaduje i tato houževnatost a čas. Není to o počtu nacvičených minut. Ale o celkové změně používání těla. S konkrétními cviky do začátku.

Aby se mohla dodržet minimálně tříbodová opora nohy, je třeba mít všechny opěrné body v pořádku. Včetně malíčku. Pak se může příčná klenba klenout z obou stran.

Důležité je uvědomění, že malíček potřebujeme. Již to nám dává motivaci nacházet cestu a postavit se pevně na své nohy:)

*Pokud byste měli zájem o vytvoření online kurzu, napište mi prosím do komentářů pod článkem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.